Board of Control

CANDIDATES SOUGHT FOR UPCOMING ELECTION

Candidates are being sought for the Retired Position No. 2, and Superintendent Position of the TRS Board of Control. Elected members will begin their three-year term of service on July 1, 2020. Retired Position No. 2 is currently held by Joe Ward, while the Superintendent Position is held by Luke Hallmark. The election will take place this October.

Nomination packets are available using the links below or by contacting the Election Coordinator at 334.517.7192 or 877.517.0020. The completed packet must be returned to the TRS office by 4:00 p.m., September 5, 2019.

Nomination Packets

TRS Election Manual

The Teachers' Retirement System and Public Education Employees' Health Insurance Plan Boards of Control are composed of 15 members who are elected or hold office ex officio. The members of the boards are the trustees of the retirement funds and are responsible for the management and administration of the retirement system.

Dr. Eric Mackey,
State Superintendent of Education

Ex Officio
Dr. Eric Mackey,
State Superintendent of Education

Ex Officio

Hon. John McMillan, Jr.,
State Treasurer

Ex Officio
Hon. John McMillan, Jr.,
State Treasurer

Ex Officio

Mr. Kelly Butler,
State Finance Director

Ex Officio
Mr. Kelly Butler,
State Finance Director

Ex Officio

Mr. Luke Hallmark

Superintendent Position & Chair

Term Expires: 6/30/2020
Mr. Luke Hallmark

Superintendent Position & Chair

Term Expires: 6/30/2020
Mr. John R. Whaley

Teacher Position, No. 2 & Vice Chair

Term Expires: 6/30/2019
Mr. John R. Whaley

Teacher Position, No. 2 & Vice Chair

Term Expires: 6/30/2019
Ms. Peggy Mobley

Retired Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Ms. Peggy Mobley

Retired Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Mr. Joe Ward

Retired Position, No. 2

Term Expires: 6/30/2020
Mr. Joe Ward

Retired Position, No. 2

Term Expires: 6/30/2020
Mr. Richard “Dickie” Brown

Principal Position

Term Expires: 6/30/2021
Mr. Richard “Dickie” Brown

Principal Position

Term Expires: 6/30/2021
Dr. Susan Williams Brown

Postsecondary Position

Term Expires: 6/30/2019
Dr. Susan Williams Brown

Postsecondary Position

Term Expires: 6/30/2019
Dr. Joseph G. Van Matre

Higher Education Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Dr. Joseph G. Van Matre

Higher Education Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Ms. Kelli D. Shomaker

Higher Education Position, No. 2

Term Expires: 6/30/2021
Ms. Kelli D. Shomaker

Higher Education Position, No. 2

Term Expires: 6/30/2021
vacant

Teacher Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
vacant

Teacher Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Ms. Charlene McCoy

Teacher Position, No. 3

Term Expires: 6/30/2021
Ms. Charlene McCoy

Teacher Position, No. 3

Term Expires: 6/30/2021
Mrs. Susan Lockridge

Support Personnel Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Mrs. Susan Lockridge

Support Personnel Position, No. 1

Term Expires: 6/30/2019
Mr. Russell Twilley

Support Personnel Position, No. 2

Term Expires: 6/30/2021
Mr. Russell Twilley

Support Personnel Position, No. 2

Term Expires: 6/30/2021

TRS Board of Control Election Information

The TRS Board of Control Election closed on Wednesday, November 21, 2018. The following positions were up for election: Teacher Position No. 2, Support Personnel Position No. 1, Retired Position No. 1, Postsecondary Position, and Higher Education Position No. 1. Elected members will begin their three-year term of service on July 1, 2019. 

The TRS Election Committee will meet to certify the election results on Monday, December 3. Complete election results will be posted to this page no later than Wednesday, December 5.

TRS Election Manual

Top